... TOM Trilobit

TOM TRILOBIT
Trilobit
TURISTICKÝ ODDÍL MLÁDEŽE

TOM Trilobit byl (a je dodnes - psáno 2017) turistický oddíl mládeže "Trilobit" v rámci tehdejšího ČSTV (československý svaz tělesné výchovy) při TJ Kotva Braník (tělovýchovná jednota).
Členem oddílu jsem se stal v září 1981 a prožil zde řadu krásných a nezapomenutelných let. Mimochodem letní tábory u Nového Kanclíře a později u Nové Řeky jsou asi příčinou i toho, že je Třeboňsko dodnes mojí srdeční záležitostí.

Počátky oddílu podle Baldy (zapsáno 2009):

Historie oddílu začíná v roce 1968. Do roku 1972 byl oddíl skautským střediskem 57, klubovnu měl v Praze 5 na Smíchově na adrese Na Březince 22. Vedoucím oddílu byl Vlk. V roce 1972 byl oddíl násilně zrušen. Pro ty z Vás, kteří nepoznali reálný socialismus: Junák, jinak tuzemská odnož Skautů, byl za tzv. normalizace zakázán, preferován byl režimní Pionýr.

Klubovna TOM Trilobit v Braníku Zhruba po roce Vlk založil nový TOM (Turistický oddíl mládeže) jménem Trilobit. Oddíl tehdy patřil pod Duklu Karlín a klubovnu sdílel s turisty Dukly Karlín za karlínským viaduktem. Oddíl založil Vlk s cca 14-ti teenagery, kteří zbyli ze skautského střediska. Zpočátku to byl oddíl smíšený , tj. holky i kluci zhruba stejného věku. Asi po dalších dvou letech vznikl ještě oddíl dětský. Oddíl starších se po čase zmenšil a splynul s oddílem dětským. Měl opět, jako za skautských let, tři družiny - Bobry, Jeleny a Medvědy. Vedoucím Bobrů byl Balda, Jeleny vedl Rysák a Medvědy Balů.

Později převedl Vlk celý oddíl do Tělovýchovné jednoty Kotva Braník.

 

Dle mých poznatků (zapsáno 2002):

V Braníku pracoval oddíl při TJ Kotva Braník, U ledáren 55, Praha 4. Činným vedoucím byl až do roku 1993 stále Josef Jureček, řečený Vlk. Jeho Tomíci v počtu asi 50 dětí od 6 do 20 let pořádali po celý rok jednodenní výlety do okolí Prahy i dvoudenní výlety pod stany po celé republice. Na jarní prázdniny se jezdilo společně na celý týden na hory a oddílová činnost bývala završena třítýdenním stanovým táborem v Jižních Čechách, stavěným na zelené louce z kulatin a přířezů. A představte si, že na jednom z vydání turistické mapy Táborsko se objevila na místě našich táborů před soutokem Nové Řeky s Nežárkou topografická značka Podniková rekreace a bylo u toho napsáno Trilobit !

Nový Kanclíř Nový Kanclíř Nový Kanclíř

Těsto & spol.

Sešity Do tohoto oddílu se v září 1981 přihlásil Ivo P., jenž záhy získal přezdívku Těsto podle svého oblíbeného jídla - párky v těstíčku. Těsto si velmi dobře padl do oka s o rok starším, tehdy dvanáctiletým, Miroslavem F. (Mirek) a jejich kamarádství dalo později vzniknout i jiným tradicím, než jen pochodům O přežití. Šla léta a oba chlapci pomalu přecházeli od výletů pěšky a na kole k náročnějším akcím. Ovlivněni knihou Jacka Londona Cesta například se zaujetím pěstovali jízdu na nákladních vlacích.

 

"Nebuďme shnilí"

Na oddílové schůzce v prosinci 1986, takzvané vánoční besídce, vyhlásil Vlk zajímavé heslo na rok 1987: „Nebuďme shnilí!“. Zároveň uložil členům oddílu, aby během vánočních svátků podnikli nějakou zajímavou výpravu, o které potom budou referovat ostatním. To byla ta správná voda na Mirkův a Těstův mlýn ! Dali hlavy dohromady a s Bílým tesákem pod paží se bleskurychle dohodli, že pojedou spolu ne na jeden, ale na tři dni, se spaním v přírodě. I když si to v tu chvíli nikdo neuvědomoval, z Vlkovy výzvy se zrodila zajímavá tradice.

První "O přežití"

Zblblí komunistickou propagandou o velikém díle na Dunaji jsme nejprve chtěli jet do Gabčíkova prozkoumat právě budovanou soustavu vodních elektráren. Cestovali bychom tam samozřejmě nákladním vlakem. Nakonec z toho nějak sešlo, asi proto, že to bylo moc daleko. Vybrali jsme si tedy známé Jižní Čechy. Podnikli jsem třídenní putování a zimní táboření v Jižních Čechách, prošli jsme místa našich letních táborů na Novém Kanclíři u Lutové a na Nové Řece před soutokem s Nežárkou. Ale to je zaznamenáno na jiném místě tohoto webu.

Sedm dní v roce

Kolo 2005. Po návratu, během přístího roku, jsme si řekli, že i když jednou snad budeme zaměstnaní a nebudeme mít čas se scházet, přeci jen si na setkání s kamarády vyhradíme 7 dní v roce. Měly to být : Noční pochod - 3. pátek a sobota v únoru; Výlet na kolech - květen; Výlet vlakem - 1 den v létě; O přežití - 3 dni mezi Štědrým dnem a Silvestrem.
V době vzniku tohoto zápisu, tj. v lednu 1997 ( na disketu ), existuje stále TOM Trilobit, nyní Skautské středisko 5824, a s Mirkem a Chůvou stále chodíme na Noční pochody a na Přežití.

 

 

Po převratu

Po státním převratu v roce 1989 nastala obnova Junáka, čehož se samozřejmě nadšeně účastnili i Trilobité. Oddíl se stal Skautským střediskem 5824. S rozvojem všemožných aktivit pro děti nastal také znatelný úbytek členů. V roce 1994 ukončil Vlk dlouholeté vedení oddílu a novým vedoucím se stal Balů. Zhruba od roku 1997 se na letní tábory už nejezdí k Nové Řece, ale na nové tábořiště v Krušných Horách.

Současnost (2009):

V září 2008 ukončil Balů vedení oddílu a novým vedoucím se stal Mirek Folprecht. Je to ten Mirek, který přišel do oddílu coby chlapec v osmdesátých letech minulého století ... tradice žije! Protože je méně členů, oddíl se redukoval na dvě družiny - Jeleni a Medvědi. Konají se pravidelné středeční schůzky, chodí se na jednodenní i dvoudenní výlety, o jarních prázdninách se jezdí na hory a samozřejmě v létě probíhá třítýdenní tábor.
No a protože po několika letech rozpačitého váhání začaly řádně fungovat i trilobití stránky, uvádím odkaz na ně: http://www.trilobit.cz .

Co mě osobně naplňuje nadšením, je skutečnost, že členy oddílu se v mnoha případech stává druhá generace Trilobitů. Chodí sem děti Mirky Lanštiakové, Balůa, Mirka a samozřejmě také Těsto junior.

Tak milí Trilobité, staří i noví, jestli sem doputujete, napište mi. Adresa je Kontakty .

NAHORU.

 

Když nezobrazí Opera horní menu: www.ivo.cz/mapa-stranek.html
ivo.cz 2017